Lakowanie zębów – na czym polega?

lakowanie zębów

Zabiegom stomatologicznym podlegają nie tylko chore zęby. Dla zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu konieczne są również zabiegi profilaktyczne, takie jak mające posiadające zalet lakowanie zębów.

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów polega na uszczelnianiu naturalnych bruzd, zagłębień czy szczelin. W czasie zabiegu dentysta pokrywa je materiałem stomatologicznym zwanym lakiem. Oprócz wypełnienia dodatkowo uwalnia on jony fluoru chroniące przed próchnicą, a także wzmacniające szkliwo zębów. Można lakować zęby trzonowe, przedtrzonowe (zarówno stałe i mleczne), a także górne boczne siekacze. Ze względu na ich budowę łatwo zalegają tam resztki pokarmów, które są trudne do usunięcia, w szczególnie przez dzieci.

Jak wygląda lakowanie zębów?

Lakowanie zębów jest zabiegiem wykonywanym zarówno u dzieci, którym pojawiły się już pierwsze zęby stałe, jak i u dorosłych. Zabieg ten jest bezbolesny i rozpoczyna się od oczyszczenia powierzchni poddanych lakowaniu zębów. Następnie aplikowany jest preparat wytrawiający na ich powierzchnię. Środek ten sprawia, że lak precyzyjnie wypełnia bruzdy uszczelniając je, a także przywiera do nich dokładnie. Następnie lekarz stomatolog usuwa wytrawiacz, osusza zęby, po czym nanosi cienką warstwę laku. Na sam koniec dentysta naświetla zęby lampą, której światło sprawia, że lak utwardza się, uzyskując przy tym docelowe właściwości.

Lakowanie zębów – zalety

Dzięki zabiegowi lakowania zębów zmniejsza się ryzyko pojawienia się próchnicy zębów nawet o 90%. Zęby zalakowane są niemal całkowicie odporne na jej wystąpienie przez kilka/kilkanaście lat. Dodatkowo zabieg ten zatrzymuje rozmnażanie się bakterii w głębokich bruzdach występujących naturalnie na zębach trzonowych i przedtrzonowych. Są one zbyt wąskie, aby włosie szczoteczki mogło skutecznie je oczyścić. Powierzchnia laków jest gładka, co umożliwia łatwiejszą i skuteczniejszą higienę jamy ustnej.

Lakowanie a lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów, w przeciwieństwie do lakowania, polega na pokryciu ich powierzchni lakierem bądź żelem zawierającym wysokie stężenia fluoru. Jest ono kilkanaście razy większe niż w tradycyjnej paście do zębów. Zabieg ten należy powtarzać kilka razy w ciągu roku. W przeciwieństwie od lakowania, lakierowanie może być przeprowadzane na zdrowych, jak i zajętych przez proces próchnicowy zębach (o ile mamy do czynienia z próchnicą początkową, czyli tzw. białymi plamami).
Po nałożeniu preparatu nie można jeść przez dwie godziny, a wieczorem tego dnia nie powinno się czyścić zębów. Fluor wzmacnia strukturę zęba i sprawia, że szkliwo staje się twardsze i trwalsze, w tym odporne na kwasy wytwarzane przez bakterie.

Lakowanie zębów – cena

NFZ refunduje zabezpieczanie bruzd zębów szóstych lakiem szczelinowym u dzieci do 7 roku życia w gabinetach z podpisanym kontrakt z NFZ. Inne zęby należy lakować w gabinetach prywatnych. Cena lakowania waha się w przedziale od 30,- do 65,- zł za ząb. Zważywszy na to, że lakowanie zębów zapobiega próchnicy, a co za tym idzie bólowi oraz kosztom leczenia, cena wydaje się niska. Jeśli chodzi o lakierowanie zębów, to koszt wynosi około 100,- zł za całe uzębienie.

Share: