Leczenie stomatologiczne podczas ciąży to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Ciąża to szczególny stan w życiu kobiety i wiele z nich będących w ciąży boi się chodzić do dentysty. Wiele kobiet uważa, że nie mogą odwiedzać stomatologa, ponieważ wizyta może być niebezpieczna dla dziecka. Jednak to nieprawda – to właśnie brak wizyt u dentysty może być niebezpieczny dla zdrowia rozwijającego się w łonie matki dziecka. Kobieta w ciąży przecież powinna szczególnie uważać na swoje zdrowie, w tym na zdrowie swoich zębów. Ich zła kondycja może wpłynąć na ogólny stan organizmu. Zatem czy ciężarna kobieta może chodzić do stomatologa? A jeżeli tak, to jakim zabiegom może się poddawać?
Ciąża jako okres niesprzyjający dobrej kondycji zębów
Z uwagi na hormonalne zmiany zachodzące w organizmie kobiety w trakcie ciąży zęby narażone są na większe niż zwykle ryzyko chorób. Wynika to np. ze zmiany pH śliny, nudności oraz wymiotów, a także innych nawyków żywieniowych. Wszystkie te czynniki powodują, że próchnica może się rozwijać szybciej. Zwiększa się także prawdopodobieństwo chorób dziąseł oraz stanów zapalnych w jamie ustnej. Brak odpowiedniej higieny czy unikanie wizyt u stomatologa w trakcie ciąży mogą sprawić, że zdrowie zębów może się pogorszyć. Stan uzębienia oddziałuje także na zdrowie płodu.
Leczenie stomatologiczne podczas ciąży – czy można?
Ciąża jako ogół nie jest przeciwwskazaniem do wizyt u stomatologa. Po prostu ciężarna pacjentka jest pod specjalnym nadzorem, a lekarz stomatolog podczas wizyt powinien zachować najwyższe standardy higieny. Ponadto nie wolno narażać pacjentki na stres, który może wpływać na rozwój płodu negatywnie. Dlatego lekarz stomatolog najpierw weryfikuje, czy leczenie należy przeprowadzić od razu, czy można je przełożyć już po narodzinach dziecka.
Do gabinetu dentystycznego należy się zgłaszać zawsze, gdy pojawią się problemy z zębami, a w szczególności ból zęba. Również profilaktycznie, aby skontrolować stan jamy ustnej. W przypadku kobiet w ciąży zaleca się, aby wizyty odbyły się dwukrotnie: z początkiem i w połowie ciąży. Dzięki temu możliwe będzie odpowiednio wczesne wykrywanie nieprawidłowości.
Najlepiej zapobiegać
Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest zapobieganie chorobom zębów i ich wyleczenie jeszcze przed zajściem w ciążę. Kobieta planująca macierzyństwo powinna zadbać o swoje uzębienie. Wizyty stomatologiczne najlepiej wpisać w kalendarz już na etapie planowania potomstwa. Niestety nie zawsze macierzyństwo jest planowane, a zęby może dotknąć próchnica lub inna choroba jamy ustnej już w ciąży. Wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Natomiast przeglądy stomatologiczne w ciąży powinno się wykonywać minimum raz w każdym trymestrze.
Ciąża pacjentki a znieczulenie
Wbrew panującym mitom pacjentka może otrzymać znieczulenie dentystyczne w ciąży, jednak najlepiej aby było ono przeprowadzone w II i III trymestrze. Na początku ciąży najlepiej nie ryzykować możliwego szkodliwego wpływu preparatu na szybko rozwijający się płód. W przypadku ciężarnych stosuje się znieczulenie nieobkurczające naczyń krwionośnych. Dzięki temu ryzyko niedokrwienia mięśnia macicy zmniejsza się.
Leczenie kanałowe w ciąży
Leczenie stomatologiczne podczas ciąży nie powinno obejmować leczenia kanałowego w I trymestrze ciąży. Warto więc, jeśli to możliwe, przesunąć je w czasie. O takim zabiegu decyduje stomatolog oceniając stan chorego zęba uwzględniając przy tym samopoczucie Pacjentki w ciąży. Leczenie endodentyczne podczas ciąży najlepiej wykonywać pod mikroskopem. Natomiast jeśli sytuacja wymaga wykonania zdjęcia RTG, należy to zrobić z zachowaniem najwyższych środków ostrożności.
Wybielanie zębów w ciąży
Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg. W czasie ciąży jednak powinno się zrezygnować z silnych chemicznych produktów stosowanych podczas wybielania. Najlepiej zatem przesunąć zabieg wybielania zębów na czas po urodzeniu. Bardzo ważne jest z kolei regularne usuwanie w trakcie ciąży kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling. Usuwanie płytki nazębnej zapobiega np. rozwojowi próchnicy. Skaling to zabieg, który może być bezpiecznie wykonany u przyszłej mamy.