Skuteczne usuwanie przebarwień zębów

Skuteczne usuwanie przebarwień zębów

Skuteczne usuwanie przebarwień zębów to częsty powód wizyt w gabinetach stomatologicznych, gdyż przebarwienia to uciążliwość, która dotyczy większości ludzi. Wbrew pozorom nie pojawiają się one z dnia na dzień, tylko odkładają się na zębach stopniowo przez dłuższy czas. Większości wydaje się, że to picie napojów gazowanych bądź win, jedzenie konkretnych produktów oraz palenie papierosów powodują plamy na zębach. I owszem, odpowiedzialnymi za zmiany koloru zębów są przede wszystkim produkty, które spożywamy. Dlatego problem w szczególności dotyczy osób palących, pijących dużo mocnej herbaty czy kawy, ale to nie jedyni winowajcy. Brązowe plamy bywają także wynikiem aktywności bakterii wytwarzających barwniki czy też zalegania płytki nazębnej.

W celu dobrania najlepszej metody wybielenia zębów, najlepiej jest skonsultować się ze swoim stomatologiem, który doradzi najlepsze rozwiązanie. Udając do gabinetu, można spodziewać się wielu opcji, za pomocą których będzie możliwe usunięcie przebarwień występujących na naszych zębach.

Skaling i piaskowanie

skalingJedną z takich metod skutecznego usuwania przebarwień zębów jest wykonywanie skalingu, który polega na oczyszczeniu zębów z największych, najmocniej zmineralizowanych złogów kamienia. Wykorzystuje się wtedy skalery ultradźwiękowe, które wprawiają swoje specjalne końcówki w drgania o ogromnej częstotliwości. Drgania te przyłożone do zęba powodują odpadanie zalegającego kamienia od jego powierzchni.
Skaling może też zostać wykonany wraz zabiegiem piaskowania zębów. Metoda ta polega na usuwaniu osadu nazębnego za pomocą piaskarki stomatologicznej i specjalnego piasku, który oddziałuje na zęby pod ciśnieniem.

Nakładki na zęby

Przebarwienia w niektórych przypadkach można też usunąć za pomocą specjalnych nakładek na zęby noszonych przez określony czas w ciągu doby. Wykonuje się je po wykonaniu skanu wycisku, po czym aplikuje się do nich żel wybielający i nakłada na szczęki, najczęściej na noc. Proces takiego wybielania trwa od dwóch do czterech tygodni. Należy też pamiętać, że wybielanie z użyciem nakładki może być wykonane wyłącznie na zębach zdrowych.

Metody domowe

W Internecie znaleźć można porady osób, które nie chcąc wydawać pieniędzy u dentysty, proponują alternatywę w postaci domowych sposobów na „skuteczne” usuwanie przebarwień zębów. Jednak tak naprawdę te domowe metody zamiast zmniejszyć, mogą problem nawet pogłębić, chociażby niszcząc powierzchnię zęba. Dlatego też lepiej sobie je odpuścić.
Oczywiście istnieją pewne pasty do zębów, które nie mają działania chemicznego i nie zmieniają barwy tkanek zębów, ale z powodzeniem usuwają z nich przebarwienia powstające po spożyciu kawy, herbaty, wina czy po paleniu tytoniu. Jeżeli pojawi się wrażliwość lub ból, przestajemy używać takiej pasty.

Share: