Aparat ortodontyczny ma za zadanie leczyć wady zgryzu, które są powodowane czynnikami genetycznymi lub mogą powstawać z powodu złych nawyków w dzieciństwie. Oddziałuje on na zęby, zmieniając ich położenie względem siebie i pozwalając na skuteczne leczenie wad zgryzu u osób w praktycznie każdym wieku.
Jak działa aparat ortodontyczny?
Standardowy zewnętrzny aparat ortodontyczny składa się z metalowych pierścieni przyklejanych do zębów trzonowych oraz z zamków. Przymocowuje się je na zewnętrznej stronie każdego zęba. Następnie przeciąga się przez nie cienki drucik, który działa na uzębienie z odpowiednią siłą nacisku. Powoduje tym ich przesunięcie względem siebie bądź też obrócenie wokół własnej osi. Zamki są wykonywane z różnych tworzyw, takich jak np. akryl, kryształ, metal, porcelana, a nawet ceramika.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów: stałe oraz ruchome. Te pierwsze mocowane są na stałe i przyklejane do zębów trzonowych. Drugie z kolei pacjent samodzielnie zakłada na dzień i zazwyczaj zdejmuje przed pójściem spać. Można też na odwrót: zakłada się go jedynie na noc. O tym jaki rodzaj aparatu będzie najodpowiedniejszy decyduje lekarz ortodonta na podstawie stanu zgryzu pacjenta. Aparat nosi się na zębach przez okres maksymalnie dwóch lat. Czasami po jego zdjęciu konieczne jest zlecenie noszenia innego modelu lub zamontowania odpowiednich szyn. Nazywane jest to leczeniem podtrzymującym i zazwyczaj trwa ono dłużej.
Kto nie powinien nosić aparatu ortodontycznego?
Aparaty na zęby mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Warto pamiętać, że nieleczona wada zgryzu nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może też przyczynić się do różnych chorób takich jak próchnica. Czasami jednak noszenie aparatu jest niewskazane. Jedną z przeszkód do noszenia aparatu ortodontycznego jest obniżona odporność organizmu i związane z nią choroby (np. białaczka). Tymczasowo nie zaleca się ich noszenia również osobom z niewyrównaną cukrzycą czy osobom z niewyleczonymi zaburzeniami hormonalnymi. Jednak zwykle po ustabilizowaniu stanu pacjenta zezwala się na założenie aparatu. Nie zaleca się go również czasowo osobom z osteoporozą oraz zaawansowanymi chorobami przyzębia. W takim przypadku szybko zmieniający się stan struktury kostnej znacząco utrudnia leczenie aparatem ortodontycznym.