Ból zęba zwykle pochodzi od wewnątrz zęba lub okolic dziąseł i kości struktur. Zazwyczaj odczuwa się ból zęba jako stały lub przerywany pulsujący ból, który nie ustępuje. Zmiany temperatury, np. narażenie na zimne napoje lub nacisk na ząb podczas żucia mogą stymulować jego ból. W innych przypadkach ból zęba może pojawiać się spontanicznie, bez żadnej stymulacji. Inna nazwa bólu zęba to „odontalgia”.
Trudno zignorować bolący ząb w trakcie jedzenia lub ogólnie spędzania dnia. Bolesny ząb lub jego obszar jest na tyle poważny, że powinno zwrócić się do lekarza dentysty o pomoc i opiekę, zanim sytuacja ulegnie pogorszeniu.
Rodzaje bólów zęba
Ból zęba lub zębów jest uważany za jedną z najbardziej dokuczliwych i uciążliwych dolegliwości fizycznych. Sprawia często, że nie można skupić się na codziennych obowiązkach, odczuwa się dyskomfort podczas jedzenia i picia lub nie można spać. Jest to naturalna reakcja organizmu na nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Tak jak przyczyny odpowiedzialne za powstawanie bólu można podzielić na różne rodzaje, tak sam ból można zaklasyfikować pod względem natężenia, występowania czy lokalizacji.
Jakie są objawy i oznaki bólu zęba?
Objawy podmiotowe i przedmiotowe, które mogą wskazywać na problem z zębem to:
- ból podczas gryzienia lub żucia,
- nadwrażliwość zębów na zmianę temperatury,
- obrzęki policzka lub dziąseł w pobliżu zęba,
- wydzielina lub krwawienie z dziąsła,
- ciągłe uczucie pulsowania w zębie.
Ból zęba może występować jako ostry lub tępy ból, który powstaje samoistnie lub w wyniku stymulacji. Dodatkowe objawy mogą obejmować: ból głowy, szyi, ucha, gorączka,, a także zły smak lub zapach w ustach.
Sposób na ból zęba
W każdym przypadku bólu zęba powinniśmy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Wiele osób zastanawia się nad lekami na ból zęba , które mogą przyjąć. Decyduje się na zakup środków przeciwbólowych bez recepty bądź próbuje uśmierzyć ból domowymi sposobami. Warto jednak pamiętać, że są to tylko doraźne rozwiązania, które często pokonują ból tylko na jakiś czas, nie zwalczając jego przyczyny. Co więcej pacjentowi wydaje się, że wie, który konkretnie ząb go boli. Jednak często zdarza się tak, że nerwy zębowe wysyłają do mózgu błędne sygnały, a problem może dotyczyć innego miejsca w okolicy jamy ustnej.
Czy domowe środki są skuteczne?
Należy pamiętać, że domowe środki zaradcze są tylko tymczasowym środkiem łagodzący silny ból zęba. Nie mają one na celu leczenia problemu. Jak zatem można uzyskać natychmiastową ulgę bez pomocy lekarza dentysty? Kluczowym i najczęstszym krokiem będzie doustny lek przeciwbólowy. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe (np. ibuprofen) są przeciwzapalnymi, niesterydowymi lekami i powinno się przyjmować je zgodnie z zaleceniami z ulotki.
Olejki eteryczne takie jak olejek goździkowy również mogą być tymczasowym lekarstwem na ból zęba. Olejek ten jest składnikiem niektórych uspokajających wypełniaczy dentystycznych. Jest to naturalne domowe lekarstwo, które ma działanie odrętwiające i może zapewnić szybką ulgę. Eugenol, czyli olejek goździkowy można znaleźć w każdej aptece.
W przypadku bólu po ekstrakcji zęba często zaleca się stosowanie zimnych okładów (maksymalnie przez kwadrans, co godzinę). Ważne jednak, aby skóra nie miała bezpośredniego kontaktu z lodem. Warto zatem okryć go ręcznikiem lub korzystać z gotowych kompresów bądź okładów żelowych.
Należy jednak pamiętać, że przede wszystkim zaleca się odpowiednią diagnozę i leczenie przez dentystę, aby skutecznie wyleczyć ból zęba.
Jak zapobiegać bólom zęba?
Najlepszym sposobem na skuteczne zapobiegniecie wyżej wymienionym bólom zęba i towarzyszącym im dolegliwościom jest dbanie o zdrowie zębów oraz dziąseł. Zatem należy zawsze zachowywać właściwą higienę jamy ustnej, czyli myć zęby minimum dwa razy dziennie pastą z dodatkiem fluoru. Wraz z nimi czyścić język i dziąsła, a także przestrzenie między zębami nicią dentystyczną. Wskazane jest też ograniczanie produktów spożywczych zawierających cukier. Na koniec regularne wizyty u dentysty i kontrole w gabinecie stomatologicznym pomogą zareagować odpowiednio wcześnie w razie problemów.
Stan zapalny zębów, zapalenie miazgi, wyrzynająca się ósemka to przykładowe sytuacje, w których należy pilnie skonsultować się z dentystą! Stomatolog jest osobą, która w skuteczny i bezpieczny sposób będzie umieć uśmierzyć ból zęba. Warto zaufać specjaliście, nauce oraz sprawdzonym sprzętom i nie rozstrajać swojego organizmu zbyt częstym spożywaniem środków przeciwbólowych. Im szybciej zgłosimy się do dentysty, tym większa szansa na wyleczenie zęba i uniknięcie bólu.