Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Według szacunków w Polsce zmaga się z nią już co dwudziesta osoba. Charakterystyczny dla tej jednostki podwyższony poziom cukru we krwi spowodowany jest zaburzeniem przebiegu procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Związane z tym problemy i objawy mogą dotyczyć całego organizmu, a w tym także układu stomatognatycznego. Cukrzyca w jamie ustnej objawia się szeregiem zmian, których zakres związany jest ze stopniem zaawansowania choroby.
Wpływ cukrzycy na zęby
Najskuteczniejszą metodą wykrywającą podwyższony poziom cukru w organizmie jest oczywiście badanie krwi. Jednak sygnałów świadczących o tym, że dzieje się coś niedobrego, jest więcej. Cukrzyca objawia się także w jamie ustnej. Za wysoki poziom cukrów w organizmie wpływa na układ odpornościowy. W efekcie bakterie, które w takiej sytuacji bez przeszkód mogą się rozwijać, mocniej oddziałują na nasze zęby. Przede wszystkim winne są tutaj mikroangiopatie, czyli towarzyszące cukrzycy zmiany w naczyniach krwionośnych. Mogą one prowadzić do pogorszenia się ukrwienia dziąseł. Osłabia to układ podporowy zęba i ogranicza jego regenerację. W konsekwencji zwiększa się ryzyko wystąpienia zapalenia i krwawienia przyzębia, dziąseł, utratę przyczepu zęba do dziąsła, utratę kości, a tym samym zębów.
Objawy cukrzycy w jamie ustnej
U osób zmagających się z cukrzycą najczęściej obserwuje się zwiększoną skłonność do próchnicy i chorób przyzębia. Pojawia się także szereg innych zmian związanych zwykle ze stopniem zaawansowania choroby, a także ze stopniem jej kontroli. Do najczęściej spotykanych zmian w jamie ustnej u diabetyków należą:
- mniejszy przepływ śliny,
- przesychanie śluzówki jamy ustnej,
- specyficzny, nieświeży oddech,
- skłonności do pojawiania się nadżerek,
- wolniejsze procesy gojenia,
- występowanie zmian o charakterze grzybicznym.
Jak leczy się zęby u osób z cukrzycą?
Leczenie stomatologiczne nie różni się od standardowego, o ile pacjent ma uregulowany poziom cukru, przyjmuje leki i znajduje się pod opieką diabetologa. W przypadku osób z wysokim poziomem cukru we krwi jest inaczej. W takiej sytuacji Polskie Towarzystwo Stomatologiczne ma konkretne zalecenia związane z bardziej inwazyjnymi zabiegami, przy których dochodzi do przerwania ciągłości błon śluzowych. To sytuacja, która pojawia się na przykład w trakcie usuwania zęba. Zaleca się m.in. regularny nadzór stomatologiczny i wizyty kontrolne co trzy miesiące. Stosuje się profilaktykę antybiotykową „one shot”, a na co dzień należy utrzymywać odpowiednią higienę.
Jak chorzy na cukrzycę powinni zadbać o zęby?
Skrupulatność to podstawa w dbaniu o zdrowie jamy ustnej w przypadku diabetyków. Codzienne zabiegi higienizacyjne z użyciem szczoteczki, nitki dentystycznej, irygatora oraz oczyszczanie języka powinny być traktowane jako codzienny obowiązek i stać się rutyną. W przypadku osób z problemami dziąsła i przyzębia zalecane jest stosowanie specjalnych past do zębów. Posiadają one w swoim składzie substancje, które złagodzą tkliwość i zmniejszą krwawienie. Należy także zaznaczyć, że niezbędne są regularne wizyty u stomatologa. Pełna profesjonalna higienizacja powinna być wykonywana co najmniej raz na pół roku. Dzięki nowoczesnej medycynie oraz stosowaniu się do wyżej opisanych zaleceń, diabetycy mają szansę cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez wiele lat.