Halitoza to inaczej nieprzyjemny zapach z ust wyczuwalny przez pacjenta i osoby w jego otoczeniu. Jej rodzajów może być kilka: fizjologiczna, spowodowana np. zmniejszoną produkcja śliny, paleniem tytoniu lub spożywaniem konkretnych pokarmów, lub patologiczna, tj. będąca skutkiem choroby.
Halitoza czyli przykry zapach z ust
Halitoza jest zjawiskiem dość powszechnym. Utrzymujący się przykry oddech zazwyczaj wynika z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Dotyczy co czwartej osoby na świecie. Halitoza występuje zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Choć nieprzyjemny zapach wynikający tej dolegliwości zwykle jest długotrwały, domowe sposoby pozbycia się problemu przeważnie wystarczają. Halitoza z reguły nie oznacza groźnej choroby, jednak sama w sobie utrudnia kontakty z innymi ludźmi. Przed rozpoczęciem leczenia warto poznać przyczyny występowania nieświeżego oddechu.
Objawy halitozy
W >90% przypadków nieprzyjemny zapach z ust pochodzi tylko z jamy ustnej. Powodują go głównie lotne związki siarki produkowane przez znajdujące się w jamie ustnej bakterie, które rozkładają białka zawarte w ślinie, złuszczanym nabłonku i zalegających resztkach pokarmowych. Dodatkowo halitozę nasila zmniejszenie fizjologicznego wydzielania śliny skutkujące dłuższą przerwą w spożywaniu posiłków (np. spanie lub celowe głodzenie się) lub ogólnie zaburzenia wydzielania śliny.
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
Skąd zatem bierze się halitoza? Przyczyny przewlekłego, nieprzyjemnego oddechu zazwyczaj są stomatologiczne, np. niedokładne szczotkowanie zębów. Zwykle wśród powodów występowania zjawiska wymienia się:
- wykruszone wypełnienia zębów,
- kamień i osad na zębach,
- grzybica jamy ustnej,
- kserostomia (zbyt małe wydzielanie śliny),
- suchy zębodół,
- paradontoza,
- niedokładne czyszczona proteza.
Choć przyczyny stomatologiczne są spotykane najczęściej, halitoza może mieć związek również z niewłaściwym stylem życia. Nieświeży oddech nierzadko jest spowodowany paleniem papierosów, które oddziałują na środowisko bakteryjne jamy ustnej. Na rozwój schodzenia wpływ ma też jedzenie dużych ilości cebuli i czosnku. Przyczyną halitozy jest również nazbyt częste spożywanie alkoholu. Źródłem problemu nierzadko okazuje się też odwodnienie, a także stosowanie niebezpiecznych dla zdrowia diet odchudzających opartych na głodówkach.
Istnieją przypadki, gdzie powodem wystąpienia halitozy są choroby, np. może występować u osób chorujących na cukrzycę. Przykry zapach czasami jest związany z zapaleniem zatok, migdałków lub oskrzeli. Mogą go powodować również różnego rodzaju schorzenia nerek. Halitoza rzadziej stanowi jeden z objawów nowotworów żołądka, płuc oraz krtani. Powodem występowania nieprzyjemnego zapachu z ust może być też używanie niektórych leków, np. antydepresantów oraz środków przeciwbólowych. Zazwyczaj informacje na ten temat zawarte są w ulotkach dołączonych do opakowania.
Leczenie i leki na przykry zapach z ust
Diagnostyka i leczenie halitozy najczęściej odbywa się u stomatologa. To właśnie do niego należy udać się w pierwszej kolejności, jeśli podejrzewamy u siebie halitozę. W ok. 90% przypadków wynika ona z problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Jeśli lekarz nie będzie pewny przyczyny, zleci dodatkowe badania, ewentualnie skieruje do innego specjalisty np. laryngologa czy dietetyka. Po zidentyfikowania przyczyny halitozy, stomatolog zaleci odpowiednie leczenie choroby (lub innej dolegliwości), której skutkiem jest przykry zapach z ust.
Oprócz tego stosuje się postępowanie objawowe:
- poprawa higieny jamy ustnej, np. staranne mycie zębów po każdym posiłku, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, pozbywanie się nalotu z języka itp.
- zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania konkretnych produktów, np. czosnku, cebuli itp.
- picie odpowiedniej ilości płynów,
- żucie bezcukrowej gumy miętowej, co zwiększa produkcję śliny i odświeża oddech.