zęby mądrości

Zęby mądrości (czyli tzw. ósemki) to temat, wokół którego krąży wiele opinii. Wyrastający ząb mądrości może przysporzyć wielu problemów, dlatego niejednokrotnie zaleca się właśnie ich ekstrakcję.

Zęby mądrości – skąd nazwa?

Popularne ósemki wyrastają między 17 a 25 rokiem życia u większości osób. W tym czasie żuchwa i szczęka są już w pełni ukształtowane. Okres ten zazwyczaj zbiega się też z zakończeniem edukacji i wkraczaniem w dorosłe życie. Jest więc to etap, kiedy stajemy się teoretycznie mądrzejsi. Jednak nie u każdego ten proces wygląda tak samo. Wyrzynanie się zębów mądrości może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego zdarzają się przypadki ujawnienia zębów mądrości dopiero w wieku 35–40 lat. Warto zaznaczyć, że nie u każdego te dodatkowe zęby trzonowe się wyrzynają. Zdarza się, że ósemki pozostają w kości, co jest uwarunkowane zmianami ewolucyjnymi w budowie twarzoczaszki.

Dlaczego ósemki sprawiają problemy

W stomatologii dominuje, zresztą całkiem rozsądne, przekonanie, że zdrowych zębów nie powinno się usuwać. Ósemki sprawiają kłopoty bardzo często, ale nie zawsze tak jest. Jeżeli ósemka wyrosła prawidłowo, w odpowiednim miejscu, to należy traktować ją tak jak każdy inny ząb. Trzeba jedynie zadbać o nią ze szczególną starannością, ponieważ znajduje się w trudno dostępnej okolicy, gdzie częściej mogą pozostawać resztki jedzenia. Warto też pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym i tym samym na bieżąco kontrolować ich stan.

Kiedy ekstrakcja zębów mądrości jest konieczna?

Najlepiej jeżeli o tym zadecyduje lekarz stomatolog. Zaleca się usunięcie zębów mądrości np. wtedy gdy ząb ma problem z częściowym lub całkowitym wydostaniem się z dziąsła. Należy wtedy przeprowadzić ekstrakcję (chirurgiczne usunięcie zęba). Ekstrakcja ósemek jest przeprowadzana przez chirurga stomatologicznego, a także szczękowo-twarzowego.

Czy profilaktyczne usuwanie zębów mądrości jest zasadne?

Niektórzy stomatolodzy twierdzą, że prewencyjne usuwanie ósemek przed 20 rokiem życia może w przyszłości zapobiec różnym powikłaniom. Mogą to być przewlekłe stany zapalne tkanek sąsiadujących z trzonowcami, na które bardziej narażone są osoby starsze. Ekstrakcja zębów mądrości u osoby młodszej często ma dużo łagodniejszy przebieg, gdyż w młodym wieku korzenie zębów jeszcze nie zdążyły się w pełni ukształtować, a uszkodzona tkanka zazwyczaj goi się szybciej. Argumentem przemawiającym za profilaktyczną ekstrakcją jest też o wiele mniejsze ryzyko powikłań niż w przypadku zęba zniszczonego przez próchnicę lub infekcji bakteryjnej, co zdarza się często u osób zgłaszających się na zabieg w późniejszym okresie życia.

Kiedy udać się do stomatologa?

Jeżeli występuje u ciebie ból lub stan zapalny w okolicach końca żuchwy lub policzków, udaj się do stomatologa w celu sprawdzenia, czy przypadkiem nie są temu winne zęby mądrości. Pamiętaj, że zaniedbanie lub niereagowanie w porę może wiązać się ze stanami zapalnymi i dolegliwościami bólowymi.

Share: