Odsłonięte szyjki zębowe

odsłonięte szyjki zębowe

Odsłonięte szyjki zębowe najczęściej są problemem osób starszych, jednak nie tylko. To także bolączka osób młodych i w wieku średnim. W leczeniu takiego schorzenia może pomóc periodontolog, czyli lekarz specjalista od chorób przyzębia. Warto reagować od razu, ponieważ nieleczone odsłonięcie szyjek zębowych może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Odsłonięte szyjki zębowe – jakie są objawy?

Zazwyczaj pacjenci zauważają stopniowe obniżanie się poziomu dziąseł wokół zębów. Jednak najczęściej ich uwagę przykuwa pojawienie się nadwrażliwości zębów, których szyjki się odsłaniają. Nadwrażliwość zęba objawia się bólem podczas spożywania zimnych i/lub gorących posiłków. Czasem również kwaśnych i słodkich potraw lub podczas zmiany temperatury otoczenia.

Lekarz w badaniu zauważa charakterystyczną zmianę kształtu dziąsła i odsłonięcie korzenia zęba. Jego barwa jest ciemniejsza niż barwa korony. W niektórych przypadkach pojawia się również próchnica w tej okolicy, gdyż odsłonięte tkanki zębów są znacznie mniej odporne na próchnicę.

Przyczyny

periodontologia

Przyczyn odsłaniania się szyjek jest wiele. Najpowszechniejszą, a jednocześnie fizjologiczną jest zwyczajne odsłanianie się szyjek zębowych wraz z wiekiem. Jest to objaw naturalny u osób starszych. Na zachodzenie tego procesu u osób młodych mają wpływ inne czynniki. Najważniejszym z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Odsłonięte szyjki zębowe są również częstym powikłaniem po leczeniu ortodontycznym, szczególnie w zębach ulegających znacznemu przemieszczaniu. Może ono występować też u osób z nieleczonymi wadami zgryzu. Poziom dziąseł obniża się w zębach nieprawidłowo i nierównomiernie.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie jest zależne od przyczyn, które odpowiadają za stan chorobowy. Jednak kluczem jest oczywiście odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie. Uzupełnianie tego procesu nitkowaniem i stosowaniem płynów do płukania jest również zalecane.

Jednak w zależności od nasilenia naszego problemu, lekarz może zalecić dodatkowo również inne metody leczenia. Jeśli do odsłonięcia się szyjek zębowych doszło na przykład na skutek zaawansowanego kamienia nazębnego, stomatolog może przeprowadzić zabiegi skalingu i piaskowania, by najpierw pozbyć się problemu odpowiadającego za stan chorobowy. Czasami też konieczne bywa leczenie ortodontyczne czy usuwanie ich w sposób chirurgiczny.

Konsekwencje nieleczonego problemu

Warto zadbać o swoje dziąsła i zgłosić się do periodontologa od razu, gdy zauważymy pierwsze objawy recesji. Jeśli zbagatelizujemy ten problem, rozwinąć może się zapalenie dziąseł, ich częściowe lub całkowite zanikanie, a w ostateczności utrata zębów. Należy także profilaktycznie regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny w celu przeglądów, które pozwolą nam natychmiast podjąć leczenie, gdy tylko pojawią się podejrzenia problemu.

Share: