Regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne u stomatologicznym to obok zasad prawidłowej higieny jamy ustnej najważniejszy element profilaktyki chorób uzębienia i jamy ustnej. Niestety dużo osób z obawy przed tym, że taka wizyta będzie dla nich nieprzyjemna często przez długi czas ich unika. Jest to duży błąd. Nieregularne badanie stanu jamy ustnej może tylko jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na stan zębów. A to może sprawić, że następnym razem zgłosimy się do stomatologa już z musu, a nie na wszelki wypadek.
Dlaczego wizyta kontrolna u stomatologa jest ważna?
Często nie doceniamy wpływu zdrowia jamy ustnej na stan całego ciała. Zdaniem większości pielęgnacja zębów związana jest tylko z urodą i estetyką. W rzeczywistości nieleczone schorzenia w obrębie jamy ustnej mogą przyczynić się do rozwoju innych chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca czy układu krążenia.
Regularne wizyty kontrolne u stomatologa zapobiegają również chorobom w obrębie samej jamy ustnej. Odpowiednio wczesna reakcja zwiększa skuteczność ewentualnego leczenia, które w najgorszym wypadku mogłoby zakończyć się ekstrakcją zęba. Należy pamiętać, że wraz z coraz bardziej zaawansowanymi metodami stosowanymi w stomatologii, rosną też koszty leczenia. Należy też pamiętać o aspekcie czysto estetycznym. Zdrowe i białe zęby dodają urody, podnoszą pewność siebie. Zabiegi w gabinecie dentystycznym, poza dbaniem o zdrowie, również przyczyniają się do pięknego uśmiechu.
Jak często powinno się chodzić do dentysty?
Nie ma konkretnych wskazań co do tego, kiedy powinno się odwiedzić gabinet stomatologiczny. Aby uniknąć stanów zapalnych oraz innych schorzeń, warto udać się na wizytę kontrolną minimalnie raz w roku. Istotne są również indywidualne predyspozycje, gdyż jeśli mamy tendencje do szybkiego pojawiania się kamienia nazębnego czy kruszenia zębów, warto skorzystać z usług stomatologicznych częściej. Również osoby noszące aparaty, palące papierosy czy będące w ciąży powinny częściej sprawdzać, w jakim stanie są ich zęby.
Przebieg badania kontrolnego jamy ustnej
Głównym celem wizyty kontrolnej jest zawsze dokonanie ogólnej oceny stanu jamy ustnej oraz wykonanie pełnego przeglądu wszystkich zębów. W trakcie badania stomatolog czy ortodonta sprawdza nie tylko zęby, ale także ogólny stan jamy ustnej. Sprawdza, czy na żadnym z zębów nie ma śladów rozwijającej się choroby próchnicowej, szuka obecności płytki i kamienia nazębnego oraz ubytków w zębach. Jeżeli w którymś zauważony zostanie ubytek, wtedy oczywiście stomatolog od razu się nim zajmie. Wyczyści oraz wykona jego wypełnienie plombą. W razie potrzeby dentysta może też zlecić wykonanie dodatkowych badań, np. RTG zębów. Do takich sytuacji dochodzi w przypadku stwierdzenie wystąpienia stanu zapalnego wewnątrz zęba lub na jego korzeniach.
W jaki sposób przygotować się wizyty kontrolnej?
Przed wizytą, za każdym razem trzeba oczywiście zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Poza dokładnym wyszczotkowaniem zębów dobrze jest też użyć nici dentystycznej oraz płynu do płukania. Jeśli nie mamy możliwości wykonania tych czynności przed pójściem do stomatologa, trzeba poprosić o jednorazową szczoteczkę i pastę dentystę oraz umyć zęby na miejscu.
Wiele osób stresuje się przed pójściem do gabinetu stomatologicznego. W takiej sytuacji warto pamiętać, że specjalista nie ma zamiaru zrobić pacjentowi krzywdy, a jedynie wyleczyć jego dolegliwości. Nie wolno też zapominać, że obecnie zabiegi stomatologiczne są praktycznie bezbolesne. Dobrze jest również mieć na uwadze, że wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają uniknąć skomplikowanego procesu leczenia.
Błędy pacjentów w profilaktyce stomatologicznej
Rzadsze kontrole oczywiście narażają pacjentów na poważne problemy z zębami. Zwlekając z udaniem się do dentysty działamy na swoją niekorzyść, ponieważ bez przeszkód może pojawiać się próchnica. Później więc będzie nas czekało borowanie, leczenie kanałowe, a nawet ekstrakcja.
Wiele osób wyznaje zasadę, że udaje się do dentysty tylko wtedy, gdy pojawi się absolutna konieczność. Kiedy zaczynają odczuwać negatywne konsekwencje zaniechań, a więc intensywny, przedłużający się ból, to wtedy umawiają się na wizytę. To poważny błąd, ponieważ przy regularnych kontrolach mogliby całkowicie uniknąć dolegliwości bólowych i wyleczyć zęby odpowiednio wcześnie. Systematyczność w odwiedzaniu dentysty pozwala na wczesne wykrywanie problemów i zapobieganie ich eskalacji.